„Novakov crv sumnje protiv Sinera, Nadal nije favorit na RG“

Biljana Veselinović, nekada selektor naše reprezentacije u Fed kupu, a sada trener Kejti Boulter iz Velike Britanije, jedan je od retkih srpskih stručnjaka u vrhunskom tenisu. Koliko je cenjena najbolje govori podatak da je zbog uspeha u radu sa mladim teniserkama nominovana za trenera godine u Britanskoj teniskoj federaciji.

Nekadašnja šampionka Jugoslavije iz Novog Sada, u Madridu je sa 28. teniserkom sveta. Zajedno su gledale pobedu Rafaela Nadala nad Aleksom de Minorom sa kojim se Boulterova zabavlja. Zato je Biljana odlična sagovornica za razgovor o aktuelnim teniskim temama.

Kako vam deluje Nadal?

– Rafa će dati sve da bude spreman za Pariz i verovatno se tu i oprosti od takmičarskog tenisa. Opasan jeste u “svojoj kući” ali više nije favorit za osvajanje titule. Igrači kao sto su Alkaras i Siner, pa i Novak, trenutno su bolji od njega. Pitanje je da li može da podigne nivo igre do Garosa. Sigurno je da će mu par pobeda podići samopouzdanje ali je pitanje koliko njegovo telo može da prati intenzitet mladje generacije i mečeve u tri dobijena seta.

Ko su favoriti u Parizu u obe konkurencije?

– Iga Švjontek

Đoković je loše počeo sezonu. Zbog čega?

– Različita su mišljenja koji su razlozi slabijeg početka sezone. Mislim da je Novak u poslednjih par godina na startu sezone, kada je osvajao Australijski open, dobijao puno samopouzdanja za nastavak. To se nije desilo ovoga puta, a i činjenica da je izabrao da ne igra puno turnira mogući su razlozi slabijeg starta. Mene lično nije iznenadio poraz od Sinera u Australiji jer mi se čini da je Janik pronašao formulu protiv Novaka a da se Novaku uvukao crv sumnje kada igra protiv njega zbog dva poraza na kraju prošle sezone. Bez obzira što je imao tri meč lopte u jednom od tih okršaja, poraz ostaje poraz u glavi, čak i kod mentalno najjačih igrača kao što je on. Više me je iznenadio, gotovo šokirao poraz od Nardija u Indijan Velsu. Delovao je nemotivisano, bez žara i želje. Posle takvog meča nešto je moralo da se desi, a desio se prekid saradnje sa Goranom Ivaniševićem.

Može li da se popravi u nastavku?

– On najbolje zna šta mu trenutno treba, nije mu prvi put u karijeri da posle fenomenalne sezone (2023), za koju je peti put dobio nagradu Laureus, dodje do pada forme, motiva. Ne zaboravimo, on nije kompjuter nego ljudski biće. Ako nadje formulu koja mu je potrebna, bilo to neko novo lice u timu ili da sam sebe vodi uz pomoć bliskih ljudi, ako pronadje žar i motiv, mislim da će da se popravi do Rolan Garosa.

Kako vidite nastavak godine za Đokovića?

– Veliko je pitanje šta je najbolje za njega!? Da li da igra Vimbldon i tu traži samopouzdanje za zlato na OI u Parizu, koje za njega najveći cilj ove godine, ili da preskoči Vimbldon i ostane na šljaci?! Po mom mišljenju, igranje Vimbldona, gde bi bio jedan od najvećih favorita, vratilo bi mu veru u sebe i osećaj pobednika. Podići trofej i osvojiti gren slem je ogromno dostignuće! Olimpijske igre će u mnogome uticati na nastavak sezone. Posle njih odmor pa pripreme za Ju-Es open.

Samo 12 dana je izmedju Vimbldona i OI. Koliko ce mu biti teško i šta biste mu savetovali?

– Savetovala bih mu da igra Vimbldon iako će biti teško sa kratkom pauzom izmedju njega i početka OI ali na šljaci je od početka aprila. Verovatno se fizički priprema za Garos i mislim da bi bio fizički spreman za OI u slučaju da osvoji Vimbldon. Naravno ovoga puta da igra samo singl.

Koliko gren slemova može da osvoji do kraja karijere?

– Nadam se još 2-3!

Može li Iga do četvrte titule na Garosu. U čemu je njen glavni kvalitet?

– Iga je najveći favorit za osvajanje pehara. Taj gren slem joj leži, ima vremena za forhend, pa joj je lopta nezgodna zbog više rotacije u odnosu na druge igračice a bekhend je konstantno solidan. Igra agresivno, odlično se kreće i fizički napreduje iz godine u godinu. Činjenica da je povrede nisu sprečavale da se stalno usavršava pomogla je da napreduje. Svesna je da je fizički dominantna i veruje u sebe.

u ženskoj a Janik Siner i Karlos Alkaras u muškoj konkurenciji.

Olga Danilović sjajno igrala protiv Danijele Kolins, koja je možda u najboljoj formi na VTA turu jer za sobom ima titule u Majamiju i Čarlstonu.

– Olga je igrala odlično protiv Kolins a pre toga u kvalifikacijama spasavala meč lopte protiv Birel! Nije tajna da je Olga najbolje igra na šljaci a s obzirom da živi i trenira u Madridu, gde su uslovi za igru specifični jer lopta brže kroz vazduh zbog nadmorske visine, ne čudi me da je igrala odlično! Kada ovako igra, može da pobedi svakoga!

Koliko može, a šta je koči?

– Ono što joj nedostaje je kontinuitet igranja koji nije imala zbog čestih povreda. Naravno, i bolja fizička priprema koja bi uticala na manje povredjivanja. Igračica, da bi ušla u top 100 i tu se održi, treba da odigra oko 60 mečeva godišnje. Olga to nije do sada nije uspevala.

Ima li ženski tenis veliku trojku ili četvorku?

– Ima veliku dvojku, Igu Švjontek i Arinu Sabalenka. Priblizava im se Jelena Ribakina, pa se može nazvati trojka. Koko Gof još nije u top četiri, nema igru na šljaci za to, ali možda se popravi.

Šta mislite o novoj generaciji srpskih teniserki?

– Luna Vujović, Mia Ristić, Lola Radivojević i Teodora Kostović su rezultatima privukle pažnju na sebe ali realnost je da u bilo kom sportu na svetu samo talenat nije dovoljan za postizanje vrhunskih rezultata. Realnost je da su tek na prvom stepeniku a stepenika je puno do VTA tura. Sve četiri pokazuju naznake da bi mogle biti dobre (top 100 kao prvi nivo) u profesionalnom tenisu ali put do toga je dugačak i trenutno niko ne može sa sigurnošću tvrditi da će u tome i uspeti. Ja se nadam da hoće i da ćemo imati 4-5 igračica u top 100.

Šta je potrebno za to?

– Potrebno je oformiti tim ljudi, a posebno imati trenera sa iskustvom sa VTA tura jer su izgrađivanje igračkog identiteta i poznavanje potreba za Turu najvažniji faktori u prelasku iz juniorskog u profesionalni tenis. Ovde posebno mislim na kondicioni deo koji po pravilu kasni za teniskim razvijem pa kada igračice dodju do top 200-300 počnu da se povredjuju jer je intezitet mečeva na ovom nivou mnogo veći nego na juniorskim turnirima ili ITF profesionalnim turnirima. Kod nas, na žalost ni uslovi za razvoj nisu sjajni (nedostatak finansija) niti imamo veliki izbor trenera sa iskustvom na VTA turu što predstavlja dodatni problem pa neretko vidjamo da mladi igrači i igračice odlaze van Srbije u teniske akademije. Da napomenem da sam Teodoru Kostović nedavno gledala na juniorskom tirniru u Indijan Velsu i da me je prijatno iznenadila igrom, stavom, borbenošću… Raduje i činjenica da njom od nedavno radi Ana Cvetković, trener sa puno iskustva u radu sa juniorkama koja će sigurno umeti da joj pomogne u daljem razvoju.

IZVOR:SPORTKLUBN1.INFO

 

Facebook Comments

By admin

Related Post

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

× Kako vam mogu pomoći?